Polacy zastanawiają się jak wygląda codzienne życie i sprawunki w Niemczech. Podobnie jak w Polsce, ale trzeba pamiętać o kilku niemieckich zwyczajach i nie zapominać o kilku rzeczach.

Dni Wolne

Niemcy dużą wagę przywiązują do dni świątecznych, wolnych od pracy. Trudno wówczas cokolwiek kupić (sklepy są zamykane), często obowiązuje również zakaz poruszania się samochodów ciężarowych. Z ograniczeniami trzeba się liczyć w całych Niemczech w te dni: Nowy Rok, Święto Trzech Króli, Święta Wielkanocne, Święto Pracy, Wniebowstąpienie oraz Zjednoczenie Niemiec. W poszczególnych landach świętuje się dodatkowo różne dni np.: w Saksonii Dzień Pokuty i Modlitwy, w Brandenburgii Dzień Reformacji a w Bawarii Boże Ciało. Zdarza się również, że święta związane z chrześcijaństwem świętuje się tam, gdzie jest przewaga ludności katolickiej (np. tylko w części Bawarii).

Handel

W Niemczech wprowadzono całkowity zakaz handlu w niedziele i święta.  Inaczej niż w Polsce, zakaz ten obejmuje zarówno supermarkety, jak również małe sklepiki. W niedzielę, oficjalne święta państwowe (dla całej Federacji) oraz lokalne dni świąteczne (dla poszczególnych landów) nie można, więc zrobić zakupów. Również wiele sklepów ogranicza godziny pracy do 19, a niektóre wprowadzają nawet przerwę na lunch jeszcze bardziej utrudniając zrobienie zakupów.

Jazda samochodem w Niemczech

Rozwinięta sieć autostrad sprawia, że Niemcy często i dużo podróżują szczególnie w weekendy. Niemcy skrupulatnie przestrzegają przepisów drogowych. Szczególnie tych o ograniczeniu prędkości. Wszystkie autostrady są jednak bezpłatne, inaczej niż w Polsce i nie obowiązuje na nich prędkość maksymalna. Sugerowana prędkość wynosi 130 km/h, ale można bez problemu jechać nawet szybciej. Na niemieckich drogach światłą awaryjne wykorzystuje się na przykład.: Gdy staniemy w korku i trzeba będzie poinformować o tym osoby jadące za nami. Innym uczestnikom ruchu dziękuje się krótko migając światłami kierunkowskazu.  Do poruszania się po niemieckich autostradach służy głownie prawy pas. Lewy przeznaczony jest dla samochodów jadących znacznie szybciej niż reszta.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *