Idealne dokumenty to klucz do sukcesu zawodowego w Niemczech. Ułatwiają one zdobycie odpowiedniego stanowiska i umożliwiają otrzymanie adekwatnych obowiązków do swoich kwalifikacji. No dobrze, ale jak wyglądają takie idealne dokumenty? Na to pytanie ciężko odpowiedzieć. Dla każdego, bowiem rekrutera idealny kandydat to ktoś całkiem inny. Każdy z nich ma swoje wyobrażenie o tym jak powinien wyglądać pracownik ich firmy. Możemy natomiast powiedzieć, czego nie może zabraknąć w CV:

Dane kontaktowe oraz osobowe.

Niby prosta sprawa, ale nadal dużo ludzi o tym zapomina. Jeżeli otrzymamy stanowisko to pracodawca musi przecież mieć nasze dane kontaktowe, aby nas o tym powiadomić. Data urodzenia i stan cywilny jest w Niemczech ważny, aby ustalić klasę podatkową oraz możliwość ubiegania się o tzw.: Kindergeld.

Doświadczenie zawodowe.

To nie miejsce na ubarwianie, ani też na zbytnie skracanie. Ten punkt powinniśmy napisać krótko, zwięźle i na temat. Najlepiej, jako punktowana lista. Powinny w niej być lata pracy, nazwa stanowiska wraz z opisem oraz obowiązkami oraz nazwa i miejsce gdzie położona jest siedziba firmy.

Język obcy, prawo jazdy, dodatkowe kursy i szkolenia.

Dokładnie tak. To wszystko ma znaczenie. Warto wpisać swój poziom języka niemieckiego jak również wypisać wszystkie odbyte kursy i szkolenia. Prawo jazdy jest też dodatkowym atutem.

Jeżeli możliwe, referencje od poprzednich pracodawców.

Jeśli istnieje taka możliwość należy poprosić poprzedniego pracodawcę o napisanie kilku zdań na ten temat. Tylko trzeba upewnić się przedtem, czy nie wypadło się dla niego źle. Dobrze napisane referencje zdziałają cuda na rozmowach kwalifikacyjnych.

Teraz  pora przejrzeć wszystkie teczki w domu i znaleźć zakurzone świadectwo ukończenia studiów. Trzeba pozbierać wszystkie ulotki ze szkoleń i rozpocząć pisanie idealnego CV, listu motywacyjnego i innych dokumentów. Droga do wymarzonej pracy jest już o krok.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *