Mimo że te dwa kraje dzieli jedynie Odra to różnice w podejściu ludzi do życia są bardzo duże. Polak wyjeżdżający do pracy w Niemczech może być zaskoczony obowiązującymi tam zasadami.

Punktualność

W Polsce istnieje przyzwolenie społeczne na tak zwany „akademicki kwadrans” albo spóźnianie się, aby gospodarze zdążyli wszystko przygotować. W Niemczech jest to niedopuszczalne. Jest taki obiegowy żart, że w Polsce na spotkanie umówione na 9 przychodzi się o 9: 10 a w Niemczech o 8:55. W Niemczech punktualne przyjście jest oznaką szacunku dla rozmówcy. Spóźnienia akceptowalne są jedynie, gdy wynikają z nieprzewidzianych problemów komunikacyjnych lub wypadków losowych. Podobnie podchodzi się do terminów i „deadlinów” w Niemczech. Tam wszystkie są ustalane tak, żeby na wszystko starczyło czasu i wszystko zostało dokładnie przygotowane. Nie istnieje, jak w Polsce, zamówienie tzw.: „na wczoraj”. Niestety w takim modelu trudno o elastyczne podejście i spontaniczność.

Przestrzeganie prawa

Niemcy bardzo skrupulatnie podchodzą do przestrzegania przepisów, szczególnie drogowych. Według Niemców, jeżeli przepis istnieje to należy go przestrzegać. W Polsce jest inaczej. Prawo stanowi bardziej informacje a przestrzeganie przepisów zależy od oceny człowieka i okoliczności występowania.

Etos pracy

Niemcy dużą wagę przywiązują do pracy, traktując poważnie swoje obowiązki i biorąc pod uwagę dobro firmy, jako całości. Polskie podejście jest dużo bardziej cyniczne i luźne i uważa się u nas pracę bardziej za konieczne zło, aby mieć pieniądze na życie. Różnice można zaobserwować również w dystansie, jaki utrzymują dwie obce osoby w kontaktach biznesowych. Znacznie trudniej zmniejszyć ten dystans w Niemczech (np. przechodząc na „ty”). Prowadzone za zachodnią granicą rozmowy biznesowe zazwyczaj są bardzo oficjalne. W Polsce dosyć szybko rezygnuje się z oficjalnej formy na rzecz bardziej bezpośredniego komunikowania się. Nie posługujemy się najczęściej tytułami naukowymi, a w Niemczech natomiast jest to bardzo częste.

Te różnice są bardzo duże na pierwszy rzut oka, ale Polak w Niemczech bardzo szybko przyzwyczai się do nowego miejsca i zwyczajów.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *