Najczęściej Polacy wybierają pracę w Niemczech ze względu na wyższe zarobki. Ta zależy jednak od wielu czynników. Co tak naprawdę wpływa na wysokość zarobków w Niemczech? Przede wszystkim znajomość języka i wykształcenie. Oczywiście osoby znające język niemiecki i mające lepsze kwalifikacje szybciej znajdą pracę. Będą też zarabiać więcej. Niewielkie różnice w wysokości płac zależą również od branży i regionu. Oczywiście poszczególne umowy są podpisywane indywidualnie, więc nie można powiedzieć, że jedni zarabiają więcej od drugich. Według danych statystycznych można uzyskać jedynie ogólny obraz sytuacji.

Przy pracach fizycznych najlepiej można zarobić w budownictwie (zwłaszcza na stanowiskach mechaników i operatorów maszyn), gdzie godzinowa stawka wynosi pomiędzy 13, 70 a 10, 25 euro dla wykwalifikowanych pracowników i 11, 05 a 10, 25 euro dla niewykwalifikowanych. Na podobną kwotę mogą liczyć pracownicy wykwalifikowani o specjalnych umiejętnościach (ok. 12-13 euro / godz.), malarze z doświadczeniem (ok. 12 euro / godz.) oraz dekarze (11, 20 euro / godz.). Osoby zajmujące się opieką (rehabilitacja, opieka nad osobami starszymi, pielęgnacja) mogą liczyć na 7, 75 – 8, 75 euro. Tyle samo otrzymają osoby sprzątające w obiektach przemysłowych, ale jeżeli będą miały uprawnienia do prac wysokościowych (mycia fasad i szyb budynków na wysokościach), wówczas mogą liczyć nawet na o 2 euro więcej za godzinę. Pracownicy tymczasowi w Niemczech zarabiają najczęściej około 7-8 Euro / godzinę.

Optymizmem napawa fakt, że od 2009 roku w Niemczech cały czas rosną stawki wynagrodzeń i zarobki w poszczególnych branżach. Od stycznia 2017 roku płaca minimalna w Niemczech obowiązuje bez ograniczeń. Pełny raport na temat zarobków w Niemieckich branżach można przeczytać pod poniższym linkiem. Należy jednak brać go z przymrużeniem oka. Zarobki różnią się, bowiem od tych przedstawionych w statystykach i wynoszą różnie w zależności od miejsca zatrudnienia i landu.

Raport

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *