W Niemczech istnieją tak zwane „zawody regulowane” oznacza to, iż w tych zawodach zarówno obywatele Niemiec, jak i osoby innych narodowości mogą pracować jedynie wtedy, gdy posiadają szczególne kwalifikacje w danej dziedzinie. Dotyczy to takich zawodów jak: lekarze, pielęgniarki, pielęgniarze, adwokaci i inżynierowie. Dotyczy to także rzemieślników, jeśli postanowią oni działać jako niezależni przedsiębiorcy. Jeśli chcecie Państwo pracować w jednym z wcześniej wymienionych zawodów regulowanych, to koniecznie muszą Państwo wystąpić o uznanie kwalifikacji zawodowych w Niemczech. Listę zawodów regulowanych znajdą Państwo tutaj.
Uznanie dyplomu i kwalifikacji zawodowych jest ważne w celu otrzymania pracy za granicą. Nie wszyscy potencjalni pracodawcy wiedzą, co dokładnie oznacza Państwa tytuł uzyskany w Polsce. Po przeczytaniu CV pracodawca zna Państwa umiejętności , nie ma natomiast pewności, że rzeczywiście posiadają Państwo odpowiednie kwalifikacje zawodowe.
W przypadku niektórych dyplomów uzyskanie uznania kwalifikacji może być pomocne w znalezieniu pracy. W przypadku innych jest to warunek wymagany do otrzymania pracy w Niemczech. Zależy to od zawodu, który Państwo wykonują:
Proces uznawania kwalifikacji zawodowych
Ustalenia
Należy ustalić w jakiej instytucji można złożyć wniosek o uznanie kwalifikacji. Zależy to przede wszystkim od lokalizacji przyszłego miejsca zatrudnienia, jak i Państwa zawodu. W przypadku niektórych zawodów może to być Izba Handlowa, a dla rzemieślników Izba Rzemiosła.
Konsultacje
Przed złożeniem wniosku, możecie Państwo zasięgnąć informacji w odpowiednich urzędach, jakie niezbędne przetłumaczone dokumenty, powinni Państwo skompletować. Urząd przekaże również Państwu formularze wymagane do wypełnienia i wyjaśni, jak przebiega proces uznania kwalifikacji.
Przygotowanie dokumentów oraz formularzy
Proszę zapytać w odpowiednim urzędzie, które dokumenty muszą zostać przetłumaczone. Następnie należy wypełnić formularze i wraz z wymaganymi dokumentami wysłać w komplecie do odpowiednich organów niemieckich. Komisja oceni, czy istnieją różnice między kwalifikacjami zawodowymi zdobytymi w Polsce a wymaganymi na terenie Niemiec. Pod uwagę może zostać wzięte także Państwa doświadczenie w prac y w danym zawodzie.
Orzeczenie
W otrzymanym orzeczeniu otrzymacie Państwo informację, czy Państwa kwalifikacje zawodowe są równoważne lub podobne do wymaganych do pracy na stanowisku w Niemczech. Jeśli stwierdzona zostanie różnica, w przypadku zawodów regulowanych otrzymają Państwo informacje o krokach, które należy podjąć celu wyrównania kwalifikacji. W przypadku zawodów nieregulowanych różnice zostaną wymienione w orzeczeniu, co pozwoli przyszłemu pracodawcy zorientować się w Państwa kwalifikacjach.
Ile koszuje nostryfikacji?
Opłaty związane z procesem uznania zawodu wahają się między 200 do 600 Euro, w zależności od dyplomu. Jednak końcowy koszt może ulec zmianie, na co wpływ mają: wymagane tłumaczenia dokumentów, koszta podróży lub kursy językowe. Dokładny całkowity koszt zależy od indywidualnych okoliczności.
Na wysokość kosztów wpływają regulacje dotyczące wymaganych opłat w poszczególnych landach czy też izbach skarbowych i zależą od indywidualnego przypadku. Wszystkie koszta: opłaty, koszta tłumaczeń i uwierzytelnień ponosi wnioskodawca. Koordynujemy i wspieramy Państwa w załatwianiu wszelkich formalności. Proszę się do nas odezwać.
Pomoc związana z Nostryfikaja?
Proces uznawania kwalifikacji zawodowych nie zawsze jest łatwy i niedoświadczonym osobom może zająć dużo czasu, zwłaszcza jeśli dokumenty nie są odpowiednio przygotowane. Jako specjaliści pośrednictwa pracy na rynku międzynarodowym codziennie zajmujemy się tym procesem.
Wiemy, w jakich instytucjach należy złożyć odpowiednie dokumenty. Dzięki naszemu doświadczeniu przeprowadzimy Państwa szybko i prosto przez proces uznania dyplomu. Nasze usługi są w tym zakresie bezpłatne. Jeśli mają Państwo jakiekolwiek pytania związane z tym tematem, prosimy się z nami skontaktować. Chętnie służymy pomocą.