Nostryfikacja

Jest uznanie kwalifikacji zawodowych ważne?

Uznanie dyplomu i kwalifikacji zawodowych jest ważne w celu otrzymania pracy za granicą. Nie wszyscy potencjalni pracodawcy wiedzą, co dokładnie oznacza Państwa tytuł uzyskany w Polsce. Po przeczytaniu CV pracodawca zna Państwa umiejętności , nie ma natomiast pewności, że rzeczywiście posiadają Państwo odpowiednie kwalifikacje zawodowe.

Zawody regulowane vs. nieregulowane

W przypadku niektórych dyplomów uzyskanie uznania kwalifikacji może być pomocne w znalezieniu pracy. W przypadku innych jest to warunek wymagany do otrzymania pracy w Niemczech. Zależy to od zawodu, który Państwo wykonują:

  • Zawody regulowane

    W Niemczech istnieją tak zwane „zawody regulowane” oznacza to, iż w tych zawodach zarówno obywatele Niemiec, jak i osoby innych narodowości mogą pracować jedynie wtedy, gdy posiadają szczególne kwalifikacje w danej dziedzinie. Dotyczy to takich zawodów jak: lekarze, pielęgniarki, pielęgniarze, adwokaci i inżynierowie. Dotyczy to także rzemieślników, jeśli postanowią oni działać jako niezależni przedsiębiorcy. Jeśli chcecie Państwo pracować w jednym z wcześniej wymienionych zawodów regulowanych, to koniecznie muszą Państwo wystąpić o uznanie kwalifikacji zawodowych w Niemczech. Listę zawodów regulowanych znajdą Państwo tutaj.

  • Zawody nieregulowane

    W Niemczech większość zawodów, tak jak w Polsce, jest nieregulowana. W zawodach takich jak ekonomista, informatyk czy nie jest konieczne posiadanie dyplomu. Niemniej jednak, uznanie kwalifikacji zawodowych może być przydatne, nawet jeśli będzie częściowe. Dzięki temu potencjalny pracodawca pozna Państwa umiejętności, co sprawia dobre wrażenie w procesie rekrutacyjnym.

Chcesz pracować i dobrze zarabiać? Dołącz do nas.

Proces nostryfikacji

Proces uznawania kwalifikacji zawodowych

Ustalenia

Należy ustalić w jakiej instytucji można złożyć wniosek o uznanie kwalifikacji. Zależy to przede wszystkim od lokalizacji przyszłego miejsca zatrudnienia, jak i Państwa zawodu. W przypadku niektórych zawodów może to być Izba Handlowa, a dla rzemieślników Izba Rzemiosła.

Konsultacje

Przed złożeniem wniosku, możecie Państwo zasięgnąć informacji w odpowiednich urzędach, jakie niezbędne przetłumaczone dokumenty, powinni Państwo skompletować. Urząd przekaże również Państwu formularze wymagane do wypełnienia i wyjaśni, jak przebiega proces uznania kwalifikacji.

Przygotowanie dokumentów oraz formularzy

Proszę zapytać w odpowiednim urzędzie, które dokumenty muszą zostać przetłumaczone. Następnie należy wypełnić formularze i wraz z wymaganymi dokumentami wysłać w komplecie do odpowiednich organów niemieckich. Komisja oceni, czy istnieją różnice między kwalifikacjami zawodowymi zdobytymi w Polsce a wymaganymi na terenie Niemiec. Pod uwagę może zostać wzięte także Państwa doświadczenie w prac y w danym zawodzie.

Orzeczenie

W otrzymanym orzeczeniu otrzymacie Państwo informację, czy Państwa kwalifikacje zawodowe są równoważne lub podobne do wymaganych do pracy na stanowisku w Niemczech. Jeśli stwierdzona zostanie różnica, w przypadku zawodów regulowanych otrzymają Państwo informacje o krokach, które należy podjąć celu wyrównania kwalifikacji. W przypadku zawodów nieregulowanych różnice zostaną wymienione w orzeczeniu, co pozwoli przyszłemu pracodawcy zorientować się w Państwa kwalifikacjach.

Ile koszuje nostryfikacji?

Opłaty związane z procesem uznania zawodu wahają się między 200 do 600 Euro, w zależności od dyplomu. Jednak końcowy koszt może ulec zmianie, na co wpływ mają: wymagane tłumaczenia dokumentów, koszta podróży lub kursy językowe. Dokładny całkowity koszt zależy od indywidualnych okoliczności.

Na wysokość kosztów wpływają regulacje dotyczące wymaganych opłat w poszczególnych landach czy też izbach skarbowych i zależą od indywidualnego przypadku. Wszystkie koszta: opłaty, koszta tłumaczeń i uwierzytelnień ponosi wnioskodawca. Koordynujemy i wspieramy Państwa w załatwianiu wszelkich formalności. Proszę się do nas odezwać.

Pomoc związana z Nostryfikaja?

Proces uznawania kwalifikacji zawodowych nie zawsze jest łatwy i niedoświadczonym osobom może zająć dużo czasu, zwłaszcza jeśli dokumenty nie są odpowiednio przygotowane. Jako specjaliści pośrednictwa pracy na rynku międzynarodowym codziennie zajmujemy się tym procesem.

Wiemy, w jakich instytucjach należy złożyć odpowiednie dokumenty. Dzięki naszemu doświadczeniu przeprowadzimy Państwa szybko i prosto przez proces uznania dyplomu. Nasze usługi są w tym zakresie bezpłatne. Jeśli mają Państwo jakiekolwiek pytania związane z tym tematem, prosimy się z nami skontaktować. Chętnie służymy pomocą.

Są Państwo zainteresowani jedną z naszych ofert?

Jeśli są Państwo zainteresowani konkretną ofertą pracy w Niemczech, prosimy o wypełnienie formularza aplikacyjnego. Skontaktujemy się z Państwem niezwłocznie.

(Doradca)

Łukasz Zanoża

l.zanoza@jobhero.eu
+48 (22) 307 2985
JobHero