Umowa o pracę

Umowa o pracę w Niemczech

Po przejściu procesu rekrutacji otrzymali Państwo pozytywną odpowiedź. Nic już nie stoi na drodze do kariery zawodowej w Niemczech. Muszą Państwo jedynie podpisać umowę o pracę. Poniżej kilka wskazówek na co warto w niej zwrócić uwagę.

Umowy ustne są w Niemczech bardzo rzadko spotykane. Wiarygodny pracodawca zawsze wyśle Państwu umowę pisemną. Należy ją dokładnie przeczytać przed podpisaniem. Jeśli coś w niej jest dla Państwa niezrozumiałe to nie ma problemu: można zapytać nas lub w dziale HR pracodawcy.

 • Dobro pročitajte ugovor

  Usmeni ugovori nisu uobičajeni u Njemačkoj. Ozbiljni poslodavci će Vam prema tome uvijek poslati pismeni ugovor. Dobro pročitajte ugovor prije nego što odlučite. Ako nešto ne razumijete, nije problem, pošaljite upit direktno nama ili nekom iz odjela za osoblje.

Ugovor o radu

Co powinna zawierać umowa o pracę?

 • Nazwa i adres: Zarówno Państwa jak i firmy.
 • Początek pracy: Od jakiej daty stają się Państwo pracownikami firmy? Kiedy umowa wchodzi w życie?
 • Czas umowy: Czy umowa jest na czas określony? Jeśli tak, to kiedy się kończy? Czas zakończenia umowy musi być ustalony pisemnie, w przeciwnym wypadku umowa jest umową na czas nieokreślony.
 • Okres próbny: Jak długo trwa okres próbny? Jest to czas w którym firma lub Państwo mogą relatywnie szybko rozwiązać umowę.
 • Miejsce pracy: Gdzie będą Państwo pracować? Jeśli konieczna będzie praca w różnych miejscach to powinno to być zawarte w kontrakcie.
 • Opis obowiązków: Co będzie należeć do Państwa obowiązków w firmie?
 • Wynagrodzenie: Jakie wynagrodzenie otrzymają Państwo za pracę? Czy do wypłaty będą dodawane premie lub dodatki na przykład na Święta Bożego Narodzenia lub za pracę w weekend. Kiedy jest dzień wypłaty – na początku czy na końcu miesiąca? Ważne:  z reguły wynagrodzenie jest ustalane jako kwota brutto. Z tej kwoty odejmowane są podatki oraz składki społeczne jak: ubezpieczenie zdrowotne, rentowe oraz składka na fundusz dla bezrobotnych.
 • Czas pracy: Ile godzin tygodniowo muszą Państwo pracować?
 • Urlop: Ile dni urlopu przysługuje Państwu w ciągu roku.
 • Wypowiedzenie umowy: Jak długi jest okres wypowiedzenia?
 • Umowy zbiorowe i porozumienia wewnątrz firmowe: Często oprócz ustaleń zawartych w umowie o pracę obowiązują jeszcze dodatkowe zarządzenia. Związku pracodawców i związki zawodowe zawierają w wielu branżach umowy zbiorowe. Umowy te mogą określać na przykład kwoty wynagrodzenia czy też ilość dni urlopowych. Firmy mogą również same zawierać umowy z radami zakładowymi reprezentującymi interesy pracowników. Są one określane jako porozumienia wewnątrz firmowe. Informację czy obowiązują one również Państwa można uzyskać od pracodawcy. Mogą być one również wskazane w umowie o pracę.

Są Państwo zainteresowani jedną z naszych ofert?

Jeśli są Państwo zainteresowani konkretną ofertą pracy w Niemczech, prosimy o wypełnienie formularza aplikacyjnego. Skontaktujemy się z Państwem niezwłocznie!

(Doradca)

Łukasz Zanoża

l.zanoza@jobhero.eu
+48 (22) 307 2985
JobHero